"BIOGAZOWA KUKURYDZA 2016"


Szanowni Państwo,

w tym roku VI impreza rolnicza w Pienicach, ostatni rok pod nazwą

„Biogazowa Kukurydza”

została zaplanowana podobnie jak w roku poprzednim na ostatnią niedzielę sierpnia

tj. 28.08.2016 r., godz. 11.00.

Tegoroczne wydarzenie w głównej mierze poświęcone będzie prezentacji i popularyzacji nowych odmian i technologii uprawy kukurydzy. Tak jak w roku poprzednim objęte zostało patronatem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy PZPK i wpisane do harmonogramu corocznych wystaw krajowych organizowanych przez związek pod nazwą „DNI KUKURYDZY”

W programie na ten rok przewidziano min.

– blok merytoryczny, wykłady, prezentacja Wystawców

– przegląd odmian kukurydzy i nowoczesnych technologii upraw na poletkach    demonstracyjnych,

– pokaz efektów działania środków ochrony roślin i nawozów na poletkach demonstracyjnych,

– wystawa nowoczesnych maszyn, urządzeń rolniczych i środków produkcji,

– prezentacja nowego gatunku drzew szybkorosnących OXYTREE na poletku demonstracyjnym,

– stoiska informacyjno-doradcze firm i instytucji obsługujących rolnictwo,

– prezentację hodowlach jałowic rasy HF z importu i krajowych,

– poczęstunek.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

biogazowa
Bezorkowy siew i podsiew łąk i pastwisk - nowe technologie!!!


Szanowni Państwo,

w związku z licznymi zapytaniami oraz dużym zapotrzebowaniem rynku jak również mając na uwadze zeszłoroczną suszę w tym roku do zakresu świadczonych usług dołączyliśmy usługi siewu i podsiewu traw łąk i pastwisk w systemie bezorkowym, bezpośrednio w darń, zakładaniu nowych użytków zielonych jak i siewu poplonów. Usługi te wykonujemy nowym siewnikiem z innowacyjnym opatentowanym systemem siewu z redlicami nacinającymi i hydraulicznie dociskaną belką oraz ciężkim wałem dogniatającym, ponad 6ton !!! (na zdjęciach) (film)

Główną zaletą rozwiązania według wzoru użytkowego jest uzyskanie redlicy dzięki której można wysiewać nasiona traw bezpośrednio w darń, bez konieczności wcześniejszego przygotowania podłoża. Dzięki temu ogranicza się liczbę koniecznych zabiegów co skutkuje oszczędnością czasu koniecznego pracy jak i zużywanego paliwa. Kolejną zaletą rozwiązania jest zapewnienie napowietrzania darni poprzez nacinanie nożem redlicy systemów korzeniowych trawy przez co uzyskuje się duże krzewienie trawy i równomierne wschody. Dużą zaletą redlicy według wzoru użytkowego jest także szeroki zakres regulacji głębokości wysiewania nasion w zależności od typu podłoża użytku zielonego. Dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno na terenach suchych jak i wilgotnych, łąkach na terenach torfowych jak i łąkach zakładanych na gruntach ornych, pełna regulacja siewu.

Prowadzimy również usługi rolnicze w zakresie:
– wywóz i rozrzucanie obornika (rozrzutnik 18 ton plus ładowarka teleskopowa JCB)
– zbiór traw przyczepą zbierającą z nożami poettinger ,
– siew kukurydzy siewnikiem pneumatycznym monosem 6rzędowym z podsiewaczem nawozu i mikronawozu,
– zbiór zbóż nowym kombajnem claas z pomiarem wilgotności,
– zbiór kukurydzy na kiszonkę jak i samych kolb(LKS) nową sieczkarnią claas jaguar z przystawką bezrzędową kemper, w odwozie pracują 2 przyczepy objętościowe marki fliegl,
– inne usługi.

Gorąco zachęcamy do współpracy, wysoka jakość usług to nasza domena.

Ceny ustalane indywidualnie w zależności od powierzchni i odległości.

KONTAKT: Tomasz – tel. 692 350 957 lub 600 605 307

V Biogazowa Kukurydza


W dniu 30 sierpnia 2015 roku odbędzie się w naszym gospodarstwie w Pienicach w gminie Krasnosielc impreza rolnicza “Biogazowa kukurydza”.

Współorganizatorami tego spotkania są Gospodarstwo rolno-hodowalne Olkowscy, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka oraz Wójt Gminy Krasnosielc

Stałymi punktami programu podobnie jak w latach poprzednich będzie: blok merytoryczny, pokazy polowe maszyn w ruchu, demonstracje mieszańców kukurydzy na poletkach doświadczalnych.

Tematy wystąpień na Biogazowa Kukurydza 2015,

1. dr inż. Roman Warzecha – Aktualne zagadnienia w hodowli i uprawie kukurydzy.
2. inż. Krzysztof Łuszczyk  – Nawodnienie kukurydzy w warunkach pogodowych 2015 roku.
3. mgr inż. Stefan Wysocki – Wpływ obsady roślin na plonowanie kukurydzy w różnych warunkach glebowo-klimatycznych.
4. prof. Józef Adamczyk – Agrotechnika kukurydzy w warunkach pogodowych 2015 roku.
5. mgr inż Tadeusz Szymańczak – Ograniczenie występowania omacnicy prosowianki w warunkach pogodowych 2015 roku.

Zapraszamy do wzięcia udziału !!!

kukurydza
Poprzednie edycje:

Biogazowa kukurydza 2014

Biogazowa kukurydza 2013

Biogazowa kukurydza 2012

Biogazowa kukurydza 2011
OFERTA PROMOCYJNA 2015 - CCM i LKS !!!


OFERTA PROMOCYJNA 2015 – kiszone ziarno kukurydzy (CCM) i mielone kiszone kolby kukurydzy (LKS) w big bagach i luzem !!!

 oferta2015_2

W specjalnej ofercie posiadamy do sprzedaży kiszone ziarno kukurydzy (CCM) i mielone kiszone kolby kukurydzy (LKS) w big bagach i luzem ceny już od 450zł/t.

 

OFERTA LIMITOWANA !!!

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu: Ryszard Olkowski tel. 600 605 307; Krzysztof Olkowski tel. 606 402 100; e-mail: biuro@olkowscy.pl
Kiszone ziarno kukurydzy – energia dla krów


artykul_5

Potrzeby energetyczne wysoko wydajnych krów są bardzo duże, samo dostarczenie energii nie wystarczy, gdyż ważna jest również forma w jakiej ją podajemy krowom.

Wysoka wydajność mleczna krów to jednocześnie ogromne zapotrzebowanie energetyczne tych zwierząt. Podstawową paszą energetyczną jest kiszonka z kukurydzy i należy zadbać by poziom energii (mierzony w ilości skrobi) był jak najwyższy. Uzyskuje się to przez odpowiedni dobór mieszańców kukurydzy do stanowiska na jakim gospodarujemy, a także (może nawet przede wszystkim) przez odpowiedni zbiór.
W tym należy zadbać o odpowiedni termin zbioru (zawartość suchej masy 32-35 proc.) odpowiednią wysokość cięcia (podniesienie wysokości cięcia zwiększa udział ziarna w kiszonce). Bardzo ważne jest również rozdrobnienie ziarniaków – muszą one być dokładnie zgniecione, a nie jedynie „trącone”.
Wysoko wydajne krowy mleczne potrzebują jednak dodatkowego źródła energii. Bardzo często w większych stadach można spotkać podawanie kiszonego ziarna z kukurydzy. Najczęściej trafia ono do rękawów po wcześniejszym rozdrobnieniu. Tu również bardzo ważną rolę odgrywa rozdrobnienie ziarniaków.
Najczęściej ziarno (mokre) jest rozdrabniane przez specjalny gniotownik połączony z prasą umieszczającą rozdrobnione ziarno kukurydzy w rękawie. Jednak w opinii jednego z hodowców z Lubelszczyzny ziarno powinno być śrutowane (dokładniej rozdrobnione).
– Stosujemy metodę kiszenia mokrego ziarna kukurydzy od kilku już lat. Jedno co można powiedzieć na temat tej metody to fakt, że cały sens tej roboty może zniweczyć słabe rozdrobnienie ziarna. Powinno być ono bowiem dokładnie rozdrobnione i zgniecenie nie jest w tym przypadku dobrą metodą. Ziarno musi być równomiernie śrutowane bez możliwości przejścia całych lub lekko naruszonych ziaren. W przeciwnym razie straty paszy będą widoczne za krowami – tłumaczy Hodowca.
– Przy obecnie osiąganych wydajnościach mlecznych i intensywności żywienia pasaż treści żwacza jest na tyle szybki, że ogromnego znaczenia nabiera jakość podawanych komponentów. Ilość zupełnie może nie grać roli jeśli jakość będzie słaba. Jeśli jakość i forma podania będą niewłaściwe krowy wydalą znaczną część zadanej paszy. Jest to ważne z punktu widzenia ekonomicznego – słaba efektywność żywienia przynosić będzie straty gospodarstwu. Dodatkowo bez końca zwiększający się udział pasz energetycznych nie wpływa pozytywnie na zdrowotność układu pokarmowego, która i tak oscyluje na granicy – dodaje Hodowca.
Ziarno do kiszenia w rękawie powinno zawierać ok. 65 proc. suchej masy – w przeciwnym wypadku jego ugniecenie może stanowić problem (podobnie jak w przypadku kiszonki z kukurydzy). W zaleceniach ziarno poddawane kiszeniu w rękawie powinno zostać poddane procesowi gniecenia. Według zaleceń ta forma rozdrobnienia powinna gwarantować lepszą strukturę paszy, przez co większa część skrobi mogłaby trafić bezpośrednio do jelita cienkiego i lepszego wykorzystania energii przez krowy.
W żywieniu bydła mlecznego kiszone ziarno kukurydzy może stanowić dobre źródło energii. Warto zwrócić również uwagę w tym miejscu na dobór odmian kukurydzy do uprawy na ziarno, które będzie zakiszane, bowiem badania dowodzą, że nie metoda rozdrobnienia a właśnie rodzaj ziarniaka warunkują większą zawartość skrobi przechodzącej w stanie nienaruszonym przez żwacz (wprost do jelita cienkiego – tzw. skrobia by-pass). W badaniach tych wykazano, że w kiszonym ziarnie kukurydzy typu flint udział skrobi by-pass był o blisko 50 proc. wyższy niż w przypadku kiszonego ziarna typu dent.

Źródło: Tomasz Piotrowski 01-04-2014 08:55
BIOGAZOWA KUKURYDZA 2014


Impreza Biogazowa Kukurydza odbyła się 31 sierpnia 2014r. w Pienicach gm. Krasnosielc, frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, udział wzięło około 1500 osób.

Uczestnicy mieli możliwość lustracji pola demonstracyjnego na którym były prezentowane 44 mieszańce kukurydzy firm: KWS, IHAR Smolice, Chemirol, ProCam, DuPond Pioneer, Agro-Rol Ryki. Kukurydza wysiana 18 kwietnia, optymalnie nawożona pięknie zaziarniła kolby co wskazuje na to, że susza nie wpłynęła na zmniejszenie plonu, mieszańce prezentują się okazale. Pan Tadeusz Szymańczak stwierdził – macie u siebie plantacje dobre i bardzo dobre. W piknikowych nastrojach i w letniej scenerii uczestnicy w skupieniu wysłuchali ciekawych wykładów na temat:

  • Priorytety w hodowli mieszańców kukurydzy na potrzeby polskiego rolnictwa,
  • Agrotechnika kukurydzy w warunkach stresu atmosferycznego i glebowego na przykładzie 2014r.
  • Znaczenie wapnia i siarki w produkcji pasz z kukurydzy i użytków zielonych,
  • Ograniczenie populacji omacnicy prosowianki,
  • Top Kukurydza – pięć kroków do dobrej kiszonki z kukurydzy.

Po wykładach odbył się pokaz MASZYNY W RUCHU, prezentacja najnowszej techniki rolniczej do siewu i nawożenia kukurydzy, uprawy roli oraz do zbioru kukurydzy. Prezentowano maszyny do zbioru kukurydzy na LKS i i sieczkę kukurydzy, agregaty uprawowe, które niszczą rżysko kukurydzy oraz pług obracalny. Ponadto dokonano wysiewu nawozu wapniowo-siarkowego, co z ciekawością obserwowali rolnicy, ponieważ nawożenie siarką polscy rolnicy postrzegają jako nowość w agrotechnice. Bezpieczeństwo pokazu maszyn i całej imprezy zabezpieczyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pienicach.

Brak ustawy OZE wymusił na współorganizatorach imprezy Panów Krzysztofa, Ryszarda, Tomasza Olkowskich inne zagospodarowanie kukurydzy jak na potrzeby biogazowni. Kukurydzę zbiera się tutaj w technologii LKS na kiszonkę dla krów wysokowydajnych i ziarno bezpośrednio po zbiorze kiszone w big-bag. Technologia LKS jest alternatywą dla gospodarstw mleczarskich, gdzie wydajność jednostkowa krów przekracza 8500 kg mleka. Warto się zastanowić czy produkować na własnych gruntach kukurydzę? A może kupić produkowaną w innym gospodarstwie rolnym i transportować TIRem – w kategoriach finansowych tak jest bardziej uzasadnione, niż uprawiać kukurydzę tylko na własnych gruntach. Zwrócono uwagę na problem występowania omacnicy prosowianki i konieczność ograniczenia jej populacji, stwierdzono wyraźne jej występowanie na prezentowanych mieszańcach. Wskazano na uchybienia w agrotechnice wynikające z zaniechania pobierania prób glebowych, co powoduje obniżenie zasobności niektórych składników pokarmowych w glebie – siarka. Nie bilansowana siarka w glebie powoduje ograniczenie poboru azotu z gleby przez rośliny – 1 kg siarki w niedoborze powoduje blokadę 9 do 15 kg azotu.

Impreza Biogazowa Kukurydza odbyła się dzięki uczestnictwu i wsparciu finansowemu wielu firm: Chemirol, KWS Polska, IHAR Smolice, ProCam, DuPond Pioneer, Agro-Rol Ryki, AGROSERWIS Zambrów Dariusz Sobol, AGROTECHNIK Tafiły Wojciech Dzięgielewski, ROLBRAT Żabin Karniewski Załęscy, KORBANEK Oddział Maków Mazowiecki, PHU Agroplaża Poświętne, Mechanika Rolnicza Babiński, Nutrena, BioFeed, Rolimpex Iława, MCHiRZ Łowicz, AGRA Podlasie, Sender DZ-Oil, Aquablend Polska, Techmot Opole, ENERGETYK Opole, Teem-Rol Tomasz Wyszkowski, BGŻ Oddział Przasnysz, DRAGON Zamość.

Opracował dr inż. Witold Rzepiński
IV Biogazowa kukurydza


Tak jak w latach poprzednich również i w tym roku w dniu 31.08.2014 odbędzie się w naszym gospodarstwie w Pienicach w gminie Krasnosielc impreza rolnicza “Biogazowa kukurydza”.

Współorganizatorami tego spotkania są Gospodarstwo rolno-hodowalne Olkowscy, Marconi Investment Energy Power Group SA, Starostwo Powiatowe Maków Mazowiecki, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka, Wójt Gminy Krasnosielc

Tematem przewodnim bieżącej edycji tak jak i poprzednich będzie wykorzystanie kukurydzy do celów energetycznych w tym produkcji biogazu. Dodatkowym panelem tematycznym w tym roku będzie uprawa i wykorzystanie mieszańców kukurydzy w żywieniu bydła mlecznego oraz wystawa bydła mlecznego. Stałymi punktami programu podobnie jak w latach poprzednich będzie: blok merytoryczny, pokazy polowe maszyn w ruchu, demonstracje mieszańców kukurydzy na poletkach doświadczalnych.

Zapraszamy do wzięcia udziału !!!

Poprzednie edycje:

Biogazowa kukurydza 2013

Biogazowa kukurydza 2012

Biogazowa kukurydza 2011
Gwarantowana jakość

Wysokie plony

Odpowiednie przechowanie